Jdi na obsah Jdi na menu

výcvik

28. 5. 2009

ObrazekObrazek  Při  používání jakéhokoli povelu, musí mít  psovod na paměti, že pes vnímá intonaci jednotlivých povelů.

Barva  slova - musí být krátké, bez přívlastků z důvodů omezené kapacity vnímání povelů zvířetem.

Pro jeden cvik používáme vždy jeden povel. Při předvádění ve   vrcholovém výcviku používáme předepsané povely a jinou povelovou techniku používáme při procházkách a v době volna. Tímto  je pro psa jasné, kdy je po něm vyžadován cvik a kdy se jedná o zábavu.

Dle možností, které jsou dány v podmínkách při předvádění psa u zkoušky nebo psa v tréninku, dodržujeme toto

 

Před započetím cviku -pes sedí v základním postoji tj. u levé nohy psovoda

(ze zdravotních důvodu je možné i u pravé nohy), nerozvaluje se, sedí v ose psovoda, který drží vodítko v levé nebo v pravé ruce (samozdrejmě pokud dělame poslušnost na vodítku) . Pes sleduje pozorně psovoda k čemuž nám slouží míček, pamlsek,,vodítko.

Pro další činnost nebo cvik nutná pochvala, případně pamlsek. Pozor pes musí cítit z hlasu  psovoda, že ho chválí (psovod musí být herec a  svým výkonem musí psa k výkonu nadchnout). Při nácviku neprovádíme nikdy cviky v celku a dbáme  na kontakt mezi psem psovodem, za tímto účelem je psovod vybaven hračkou, míčkem na šňůrce, pamlskem, (POZOR hračka a pamlsek je za odměnu tedy musí být psuvzácná)   kterou    vždy u sebe, tak aby nutil psa sledovat psovoda a tento podnět mu psovod dává v nepravidelných intervalech (dle rozpracovanosti výcviku) a snaží se udržet jeho pozornost.

Příklad: nácvik chůze u nohy, je náročný cvik na pozornost psa a proto psovod se musí snažit udržet pozornost psa ve střehu . Tohoto dosáhne jen za dodržení včasného přerušení cviku hrou s hračkou i když tato hra musí trvat jen přiměřenou dobu a po ní cvik dále pokračovat, nebo změnou chůze a to dbát na  pohyb psa, (pomalému  a zaostávajícímu psu se snaží psovod  popoběhnout a tak jej donutit k rychlejšímu pohybu a sledování psovoda,  pamlsku, hračka) až do jeho dokončení.

 

 

 

 ObrazekObrazekObrazek

 

 

 Obrazek

Obrazek
 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář