Jdi na obsah Jdi na menu

Agrese

30. 5. 2009

Agresivita ke členu rodiny 

pes bojí některého člena rodiny a chová se agresivně proto, aby se osoba (často to bývá dítě nebo v psich očích nejsabší člen rodiny) k němu nepřibližovala. V některých případech není strach jasně rozeznatelný:
Pes se chová přátelsky, když se osoba přiblíží.
Někdy pes dokonce kontakt vyvolává.
Pes však kousne, jakmile se osoba přiblíží nebo se psa dotkne.
jak přistupovat k takovému psu

Osoba, která byla napadena, si musí psa koupit a ten si na něm vybuduje závislost, a hlavně také zbavit se strachu z něj máli ho jinak by něměla náprava význam byla by neůspěná pes strach vycítí a zneužije toho strachu proti dotyčnému  . Pokousaný člen Psa venčí, krmí, cvičí(nejlépe na vodítku aby byla poslušnost důsledná a 100%, pokud je to dítě nebo člen kterého pes absolutně neuznává ,podporuje povely člen rodiny co má u psa respekt), podává mu nejoblíbenější pamlsky za odměnu a všechny ostatní dobroty nedostává a když už vyjmečne chceme dát jen opet za splněný povel a důsledne splněný např ne že se řekne sedni pes sedne a vteřině odejde to je špatně. Ostatní členové rodiny psa několik týdnů co nejvíce ignorují nevšímají si a omezí kontakt na minimum hlavně pokud je pes v bytě je ta ignorace důležita. Díky chybějící přízně ostatních členů rodiny pes rychleji přilne k napadenému.
Pozor na případy, kdy napadeným bylo dítě nebo výrostek. Pes často reaguje na jeho nevhodné chování. I zde budeme postupovat podle zmíněných bodů, ale přestože si psa jakoby nevšímáme, své dítě sledovat budeme. Nepříjemné případy napadnutí dítěte, které velmi nahrávají různým "omezovačům" psů a lidem pro  selekce plemen, stojí za to podrobněji rozebrat ale jinde. Napadání dětí je alarmující problém, kvůli kterému navštíví majitelé psa profesionálního cvičitele nejrychleji.

Možné příčiny napadání dětí a jejich náprava

1. SEBEOBRANNÁ AGRESIVITA
Může ji vyvolávat celá řada podnětů, od velice bolestivých a způsobujících strach, jako je bouchání, tahání za srst, dloubání do uší a podobně, až po relativně mírné stimuly jako opakované poplácávání či tahání za psův ocas.(i pes ma svou trpělivost proto by s dětmi neměl být ponecháván osamotě) Tehdy se může nevole stupňovat postupně, až dojde k příslovečné poslední kapce a pes zaútočí. V tomto případě se často dozvídáme, že pes zaútočil bezdůvodně. Poslední věc která  psa k tomu dovedla lidi většinou nevidí.a vše boužel padne na hlavu psa ve většině případů..

Agresivita spojená se strachem
Vzniká, když se obávaná osoba přiblíží nebo se psa dotkne.
Pes má strach z konkrétního dítěte nebo i skupiny (party), protože jimi byl zneužíván.
Jindy je pes vystrašen příliš hlasitou hrou či křikem a hektickým chováním dítěte.
Jsou psi, kteří mají strach ze všech malých dětí, protože na jejich chování nejsou zvyklí, nebo se s ním nikdy nesetkali. Děti se chovají jinak než dospělí, se kterými pes žije. U štěňat či mladých psů je nutno pozorně sledovat první setkání s dětmi
.
Náprava
Nejjednodušší je na podobné situace psa připravit, než ho později napravovat. Je to jedna věc z mnoha patřící do socializační výchovy štěněte. Pokud k napadení dítěte již došlo, pak:
Připravíme psovi pelíšek na nerušeném místě.
Po krmení mu zajistíme klid v pelechu.
Dítěti řekneme (ale i přesto kontrolujeme dodržujeli to), kdy a jak se má v přítomnosti psa chovat.
Možné příčiny napadání dětí a jejich náprava

1. SEBEOBRANNÁ AGRESIVITA
Může ji vyvolávat celá škála podnětů, od velice bolestivých a způsobujících strach, jako je bouchání, tahání za srst, dloubání do uší a podobně, až po relativně mírné stimuly jako opakované poplácávání či tahání za psův ocas. Tehdy se může nevole stupňovat postupně, až dojde k příslovečné poslední kapce a pes zaútočí. V tomto případě se často dozvídáme, že pes zaútočil bezdůvodně. Poslední stimul mohl být snadno přehlédnut.

Agresivita spojená se strachem
Vzniká, když se obávaná osoba přiblíží nebo se psa dotkne.
Pes má strach z konkrétního dítěte nebo i skupiny (party), protože jimi byl zneužíván.
Jindy je pes vystrašen příliš hlasitou hrou či křikem a hektickým chováním dítěte.
Jsou psi, kteří mají strach ze všech malých dětí, protože na jejich chování nejsou zvyklí, nebo se s ním nikdy nesetkali. Děti se chovají jinak než dospělí, se kterými pes žije. U štěňat či mladých psů je nutno pozorně sledovat první setkání s dětmi.
Náprava
Jednodušší je na podobné situace psa cíleně připravit, než ho později napravovat. Tato příprava je přirozenou součástí výchovy štěněte. Pokud k napadení dítěte již došlo, pak:
Připravíme psovi pelíšek na nerušeném místě.
Po krmení mu zajistíme klid v pelechu.
-Dítě seznámíme (a kontrolujeme), kdy a jak se má v přítomnosti psa chovat.
Pokud takový pes přijde za dítětem bez zavolání, je nutná absolutní ignorace.
-Dítě psa pod dohledem přivolává a dává mu pamlsek.
-Dítě psa nechá v klidu, když odpočívá.
--Pokud pes dítěti překáží (leží-li například u botníku), dítě psa přivolá, dá mu pamlsek a teprvé poté si vyzvedne obuv.

-Dbejte, aby se děti chovaly k psovi s určitým respektem
--V nepřítomnosti dospělé osoby či té co k ní ma respekt pes, bývá pes s nasazeným náhubkem v kotci či zavřen v nákéčásti bytu kam dítě nepůjde. 
- dítěti  vhodně vysvětlete, aby psa ve vaší nepřítomnosti absolutně ignorovalo.
.- Mazlete se se psem, když je dítě poblíž, jinak jej ignorujte. Účelem je, aby si pes vytvořil spojení svých příjemných pocitů s přítomností dítěte
Není-li pes na děti zvyklý vůbec, pak jej s nimi seznamujeme tak, aby je zpočátku zpovzdálí mohl pozorovat a zvykat si v žádném případě psa nenutíme k nějakému kontaktu snima.
Dětské chování, rychlé a bouřlivé hry, stejně jako hlučnost dětí musí psu časem zevšednět.

2. KONKURENČNí AGRESIVITA

Projevuje se v reakci psa na dominantní chování někoho kdo je v jeho očích slabší či naopak a myslí si že si ho může podřídit (nejčastěji jsou to děti) nebo musí zneškodnit odstranit ,. Například na nevhodné dotyky nebo nahýbání se nad psa. Často k ní dochází v konkurenčních situacích, jako jsou:
Hra dítěte s dospělými.
Dítě bere psovi hračku.
Někdo se nečekaně přiblíží k psovi, který přijímá potravu. Hlavně cizí osoby
Pes může dítě přijímat jako:
Zdroj celkové nechuti a odporu.
Podnět vyvolávající strach.
Nevychovanou podřízenou osobu.
Při napadení dítěte si rodiče kladou otázku: "Byla to náhoda nebo se to bude opakovat?" To je velmi složitá otázka. Obvyklou radou okolí bude doporučení psa okamžitě a natrvalo z rodiny odstranit, aniž by se někdo zabýval hledáním chyby. Osobně věřím, že rozumnější je řešit situaci se výcvikařem nebo psa nechat napravit u něj. Je však nutné si uvědomit, že sebelépe vycvičený pes se vrací do původního prostředí. Proto je zapotřebí dbát rad převychovatele,a  jeho poznatků o vašem psovi a po jeho návratu budovat rodinnou hierarchii tak, jak je popsano. Musíte také informovat ostatní členy rodiny a to všechny, jak se mají k psovi chovat a to napořád pes si umí a najde pokud někde budou slabyny a nedůslednost,........ pokud šlo o pokousané dítě tak dítě s nezajištěným psem samotné ještě hooodně dlouhou dobu nenechávejte. I ve vaší přítomnosti musí mít pes náhubek, je-li pohromadě s dítětem, které již jednou napadl,ten náhubek se netýka jen dětí ale dávejte i v případe pokousaného člena rodiny asponˇ nějakou dobu.

Již zavrčení psa je forma agrese a psa, když zavrčí na osobu jakoukoliv, ihned pokárejte psa, případně rázně přerušte  činnost psa a psa okamžitě zaměstnejte cvičením těch cviků poslušnosti, které pes ovládá (alespoň nachvili tím myslím povelovou sadu povelů které zná).
vysvětlete nejen dítěti, že odpočívající pes musí mít klid.
Dovolte dítěti či návštěvě pokousanému, aby ve vaší přítomnosti občas hodilo psu pamlsek, pokud ovšem nespí. 

ať vám dítě- pokousaná osoba pomáhá psa krmit.
Upozorněte dítě- pokousaneho ale i ostatni, ať nepřibližuje ke psovi obličej a nedívá se mu upřeně do očí. Z psího hlediska je obojí projevem nadřazenosti a pes to nemusí zpočátku snést.Hlavně od cizích je to něco jako výzva k boji což vede k pokousani psem. .
. --Respekt, nikoli strach, musí být vzájemný. Je třeba pozvolna odstraňovat nastalé škody a poškození jsou oba jak pokousaný tak pes. Uvědomte si, že pokousaný a kort děti si tuto negativní zkušenost může nést celý život. Je správné, aby každý z nás měl respekt ke každému živému tvorovi, ale je zbytečné komplikovat si život fobií ze psů.
I pokud získáte jistotu z chování svého psa, kontrolujte jejich krátké společné hry. Při delším nátlaku na psa ještě může dojít ke kousnutí.

Důvodů, proč může dojít k pokousání, je velké množství.  například:
Dominantní agresivita -kdy pes nemá vytvořen dostatečný respekt a majitelé se ho začali časem bát.
Obranná agresivita -která je způsobena nevhodným chováním . Pes útočí, aby odvrátil pozornost od sebe nebo aby mohl utéct.
Agresivní chování při hře -vzniká zvláště u štěňat, která se ještě nenaučila rozlišovat. podnětem často bývá, že se dospělý či starý člověk lekne, začne couvat atd.
Přenesená agresivita -pes se rve s jiným psem a ožene se po člověku, který se ho snaží odtrhnout.
Agresivita směřující na útočníka -jde o pozitivní reakci, kdy pes reaguje při bránění svého pána či teritoria.
Sebeobranná agresivita -jde o agresivní chování vůči cizím osobám, motivované strachem. Strach bývá  zakořeněn a může být jak vrozený, tak získaný negativní zkušeností. Napravuje se velmi obtížně.
Existuje mnoho dalších odstínů agresivity, ale motivací bývá ve větší či menší míře strach. Toho se lze zbavit pouze výcvikem a správnou výchovou, případně úpravou chování.U psů doporučuji, kteří se projeví agresivně, výcvik poslušnosti s nekompromisní důsledností poddohledem výcvikáře časem připadně  na cvičišti a ve společnosti jiných psů. Může působit vtipně, vidět, jak je na cvičišti  yorkšír nebo jezevčík,jack russl,neb i ti bývaji agresivní  bude tento výcvik směřovat k nápravě. Psi, kteří pokousali "svého" člověka, se doma chovají velmi dominantně. Ale na cvisti jsou spise bazlivi a bojácníi....a to treba právě při obranách ale radši prokonzultovat jeli vhodné daného psa cvičit na obranu ale i tim se získáva zdrává sebedůvěra a poslušnost a řízené kousaní kde se pes i vybije .....

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář